Zdrowie - Kobieta

Leczenie kanałowe, czyli ostatnia szansa na ratunek zębów

2014-04-15 08:24:55 | Kraków

Z upływem lat i przy niewłaściwych nawykach żywieniowych (najgroźniejsza jest dieta zbyt obfita w cukry) stan uzębienia znacznie się pogarsza. Regularne szczotkowanie nie jest w stanie zagwarantować doskonałej kondycji zębów, choć należy do najbardziej polecanych środków profilaktycznych. Wizyta w gabinecie stomatologicznym wciąż (niesłusznie) kojarzy się z traumatycznymi przeżyciami lub z trudnym do nazwania lękiem. Jednak w przypadku poważniejszych dolegliwości jest nieodzowna.

Nieodwracalne zmiany miazgi zęba, jakie wyniknęły wskutek zapalenia, sprawiają, że ostatnią szansą przed powstaniem braku w uzębieniu jest leczenie kanałowe zębów. Uszkodzona wskutek zapalenia miazga zęba zostaje usunięta z komory i kanałów, po czym miejsce wypełniane jest odpowiednim materiałem, czyli najczęściej gutaperką — naturalną substancją roślinną przypominającą lateks, lecz będącą tworzywem nieelastycznym. Po prawidłowym wykonaniu zabiegu ząb, mimo że można uznać go za martwy, jeszcze przez długie lata pozostaje na swoim miejscu, nie dając żadnych niepożądanych objawów. Efekty leczenia kanałowego są także widoczne po kilku miesiącach na zdjęciach rentgenowskich — można zobaczyć cofające się zmiany. Po zakończeniu leczenia wszelkie ubytki są wypełniane materiałami kosmetycznymi, takimi jak kompozyty, kompomery i najnowsze materiały ormocerowe.

Przystępując do leczenia kanałowego, należy pamiętać, że metoda ta nie gwarantuje stuprocentowego wyleczenia, ale jest jedyną receptą chroniącą przed utrata  zęba. Powikłania, jakie czasem występują zarówno podczas leczenia, jak i i po dłuższym okresie, wynikają głównie z niestaranności osoby wykonującej zabieg. Stąd też leczenie kanałowe zębów należy zlecać wyłącznie stomatologom posiadającym nie tylko wiedzę potwierdzoną licznymi kursami, ale liczyć się także doświadczenie lekarza. Niemałe znaczenie ma także wyposażenie gabinetu, także to wpływające na jego sterylność. Wszelkie dolegliwości i komplikacje mogą mieć źródło w niedostatecznie utrzymanej czystości.

Leczenie kanałowe, jak każdy zabieg stomatologiczny, obarczone jest ryzykiem. Jednak mając na uwadze fakt, iż jest to jedyny sposób przed utratą zęba, to warto wybrać porządny gabinet i umówić się na wizytę, aby móc się cieszyć pięknym uśmiechem przez długie lata.

ip

Słowa kluczowe: leczenie kanałowe kraków ból zęba dentysta kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Dobry stomatolog, leczenie kanałowe [0]
    Martyna
    2014-06-10 10:53:47
    Leczyłam kanałowo 2 zęby w denta-medzie na Augustiańskiej. Bałam się wysokich kosztów i przede wszystkim bólu... poszło sprawnie. Trafiłam do p. Marszałek przypadkowo, ale polecam ją wszystkim, bo to dobra lekarka od leczenia kanałowego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Okulary
Jak dobrać i dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Wybierz odpowiedni kształt okularów do swojej twarzy.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu skÃłry głowy?
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu skóry głowy?

Sprawdź, dlaczego pomimo właściwej pielęgnacji włosy nabierają przykrej woni.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?