Kino
Future Shorts Extra 3 - Summer Driftin

Future Shorts Extra 3 - Summer Driftin

  • 2009-09-18, , godzina 19:00
  • 14/ 16 zł
  • Kino Pod Baranami, Kraków
  • Zobacz profil >>

Opis

Przed nami trzecia odsłona Future Shorts Extra „Summer Driftin’”, skupiająca się na zjawisku multikulturowości. W przygotowanym przez nas zestawie filmów krótkometrażowych, niczym w rozżarzonym tyglu mieszają się języki i narody.


Zabierzemy was na taneczny spacer ulicami Hollywood w teledysku grupy The Presets oraz oscarową przejażdżkę tramwajem w „Schwarzfahrer” Pepe Danquarta. Pokażemy razem z Marcelem Sawickim, na czym polega samotność japońskiego kucharza szybkich zamówień w sercu Los Angeles – miasta uosabiającego coraz bardziej zmniejszający się świat.

Kolejne punkty programu obejmą wizytę u posiadacza największej kolekcji płytowej w „The Archive” (reż Sean Dunne) oraz spotkanie ze złowieszczo uśmiechniętym Zaczarowanym Ołówkiem, który potrafi sprawić, że marzenia stają się rzeczywistością. Czasem jednak marzenie zamienia się w koszmar, o czym przekona was „Pencil Face” Christiana Simmonsa. Zobaczycie również, jak wirtualna rzeczywistość skraca dystans między Rumunią a USA w filmie Constantina Popescu „The Yellow Smiley Face”. Na zakończenie zaś wsłuchacie się w wielogłos mieszkańców miasta możliwości – Nowego Jorku.

If I know you, reż. Eva Husson, USA 2009, 4’
Gorzka opowieść o odebranej lekcji w duchu „Billy’ego Elliota”. Najnowszy singiel The Presets przywodzi na myśl samotne nocne przejażdżki, tańczenie w lesie i wrażenie dumnego porzucenia złośliwego kochanka. W  wideoklipie do „If I Know You” podążamy za młodym chłopcem, który wytańcza sobie drogę ulicami Hollywood. Eva Husson to reżyserka filmów krótkometrażowych i wideoklipów, m.in. dla grupy M83.

The loneliness of the short-order cook, reż. Marcel Sawicki, USA/Polska 2008, 22’
Stonowany, powściągliwy i osobisty portet życia pomiędzy strefami czasowymi i kulturowymi w mieście dowodzącym zmniejszania się świata. Młody Japończyk przyjeżdża do Los Angeles i na miejscu dowiaduje się, że firma, w której miał pracować, upadła. Mimo to decyduje się zostać i przetrwać. Praca w klubie jazzowym i miłość do meksykańskiej piekareczki odsłania przed nim nietypową stronę miasta: bez plaż i palm czy drogich samochodów na bulwarach Beverly Hills.  Film powstał w ramach projektu „30 minut”. W 2008 zdobył Nagrodę Główną Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Santiago oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

The Archive, reż. Sean Dunne, USA 2008, 8’
Ma największą na świecie kolekcję płytową… I nikogo to nie obchodzi. Historia płyty winylowej rekordowych rozmiarów i jej właściciela, odkrywająca wiele na temat obecnego stanu przemysłu muzycznego. Paul Mawhinney w związku z problemami zdrowotnymi zmuszony jest sprzedać swoje zbiory…  Film pokazywany na Sundance Film Festival 2009. Sean Dunne to reżyser z Nowego Jorku, twórca dokumentów i reklamówek. Uwielbia zimne piwo i gorące kąpiele, najlepiej w duecie. W wolnym czasie zazwyczaj opiera się o ściany z rękami w kieszeniach.

New York talk, reż. Michael Krivicka, USA 2005, 4’
Pomysłowe spojrzenie na miasto możliwości, opowiedziane jednym głosem przez wiele osób. Mozaika obrazów i dźwięków będąca nietypowym przewodnikiem po Nowym Jorku oraz tym, jak widzą go jego mieszkańcy. Film pokazywany m.in. na Berlin International Short Film Festival, the Los Angeles International Short Film Festival i Tribeca Underground Film Festival. Michael Krivicka urodził się i wychował na Słowacji. W 1996 r. wyjechał na studia do USA. W 2006 r. dołączył do grupy produkcyjnej Indigo, gdzie jego europejskie korzenie i zdolności językowe pomagają w pracy z klientami z całego świata.

Schwarzfahrer,reż. Pepe Danquart, Niemcy 1993, 12’

Rasizm może ujawnić się nawet w tramwaju. Tyrada na temat obcokrajowców wychodząca z ust starszej pasażerki nie podoba się siedzącemu tuż za nią czarnoskóremu mężczyźnie. Ale triumf może przyjść bez uciekania się do przemocy. Ten nagrodzony Oscarem krótki metraż opowiada o godności człowieka skonfrontowanego z problemem, jaki dotyka wielu w kontakcie z obcą kulturą. W radzeniu sobie z ignorancją i nietolerancją nic nie jest tak skuteczne jak siła humoru.

The yellow smiley face, reż. Constantin Popescu, Rumunia 2008, 15’
Podnosząca na duchu komedia o parze komputerowych analfabetów, którzy próbują skontaktować się ze swoim synem za pomocą programu Yahoo Messenger. Mia i Florin Popescu to normalni ludzie przestraszeni technologicznym postępem dokonującym się wokół nich. Komputer to dla nich zwykły mebel. Ale jedyną szansą na kontakt z mieszkającym w USA synem jest krok w wirtualną rzeczywistość… Constantin Popescu urodził się w Rumunii, studiował w Bukareszcie języki obce.

Pencil face, reż. Christian Simmons, USA 2009, 4’

Pomoże narysować, pomoże i zmazać – Pencil Face. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z nietypową istotą zdolną urzeczywistnić jej marzenia. Ale ten wyszczerzony Zaczarowany Ołówek nie jest tak niewinny, jak można by sądzić. Ciarki na plecach gwarantowane. Christian Simmons jest członkiem projektu Dandy Dwarves zajmującego się produkcją wideoklipów, reklamówek i dokumentów.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!