Dzieje się - Kino

Twórcy animacji na festiwalu Etiuda&Anima

2009-11-26 10:48:15 | Kraków
 Już jutro rozpocznie się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima! Projekcji filmów towarzyszyć będą pokazy animacji na żywo.


„Autoportrety twórców animacji” to unikatowy cykl dwugodzinnych spotkań z twórcami, w trakcie których widzowie mają niepowtarzalną okazję, by obejrzeć najważniejsze dzieła, porozmawiać oraz na żywo zobaczyć, jak powstają filmy zaproszonego artysty. To od trzech lat zdecydowanie najbardziej spektakularny element programu MFF Etiuda&Anima.

Kiedy cztery lata temu „Autoportrety twórców animacji” ruszały jako cykl spotkań z wybranymi gośćmi, nikt nie spodziewał się, że z czasem przerodzą się w najbardziej obleganą przez widzów sekcję programową. W 2007 roku Bogusław Żmudziński namówił trzech legendarnych twórców (Billa Plymptona, Gila Alkabetza oraz Witolda Giersza) do zaprezentowania publiczności warsztatu twórczego na żywo. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – każdy z pokazów przerodził się w efektowne show, nie mające nic wspólnego z rysowaniem w notesie następujących po sobie klatek (jak do tej pory powszechnie myśli się o powstawaniu animacji). W ubiegłym roku liczba zaproszonych autorów wzrosła do czterech osób, a za rysowniczym stołem zasiedli Michaela Pavlatova, Gerrit van Dijk, Aleksandra Korejwo oraz Mariusz Wilczyński.

Poszczególni twórcy prezentują zupełnie inną technikę i temperament, dzięki czemu każdy pokaz jest absolutnie unikatowym wydarzeniem. Niezwykłość tego cyklu polega także na swego rodzaju artystycznym i osobistym ekshibicjonizmie, któremu poddają się mistrzowie animacji, zdradzający tajniki swojego warsztatu. Pokazują bowiem nie tylko technikę, ale także gesty, emocje, nawyki towarzyszące intymnej chwili powstawania dzieła. Pomiędzy widzem, artystą i dziełem wytwarza się specyficzna relacja, której próżno dziś szukać na tradycyjnych seansach kinowych.

Tegorocznymi bohaterami „Autoportretów” będą: Hindus Ishu Pashel (przewodniczący jury tegorocznego konkursu Anima), Czech Jiri Barta, Australijczyk Dennis Tupicoff oraz Polak, Hieronim Naumann.

Filarami MFF Etiuda&Anima są oczywiście dwa międzynarodowe konkursy – etiud studenckich oraz profesjonalnych, szkolnych i niezależnych animacji. Wciąż rozwijający się program festiwalu z roku na rok poszerza spektrum proponowanych wydarzeń specjalnych.

Stałym punktem stały się już warsztaty filmowe, gdzie w trakcie intensywnych zajęć praktycznych specjaliści ze świata filmu (Gil Alkabetz, Filip Bajon, czy Robert Ciodyk) pozwolą zapoznać się uczestnikom festiwalu z tajnikami pracy scenarzysty, reżysera, operatora, montażysty, czy twórcy animacji.

W tym roku rusza także zaplanowana na dwa lata impreza Ścieżki mistrzów: od animacji do fabuły, w czasie której będzie można prześledzić rozwój twórczości animatorskiej i filmowej Terriego Gilliama, czy Piotra Dumały. To jeszcze nie wszystko. Oprócz nagród konkursowych Jury przyznaje co roku nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura. W tym roku powędruje ona do dwójki wybitnych filmowców: Marcela Łozińskiego i Jacka Bławuta.

Tegoroczny festiwal odbywa się też równolegle w Nowym Sączu, gdzie nastąpi ofensywa pełnometrażowych filmów francuskich z Michaelem Ocelotem na czele. Natomiast Moskiewskie Studio „Pilot” zaprezentuje cykl wielokulturowych bajek dla dzieci zatytułowany Góra klejnotów, a chiński (CICDAF) i brazylijski (Anima Mundi) festiwal filmowy pokaże polskim widzom ich rodzime filmy nagrodzone w przeciągu ostatnich lat. Przedstawione wydarzenia nie wyczerpują festiwalowego bogactwa, w którym nawet najbardziej wybredny miłośnik kina znajdzie coś dla siebie.


Więcej
na zdjęciu: Hieronim Naumann

Słowa kluczowe: Festiqwal Etiuda&Anima 2009, program, autoportretu twórców animacji, Naumann, Pashel, Barta,Tupicoff
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.

Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

Polecamy
Dzieci kukurydzy 2023
Nowa ekranizacja opowiadania Stephena Kinga "Dzieci kukurydzy" [WIDEO]

W sieci pojawił się już oficjalny zwiastun nowej ekranizacji opowiadania "Dzieci kukurydzy" napisanej przez Stephena Kinga.

Diana Silvers
Diana Silvers - młoda gwiazda trillera "Ma" na premierze filmu [WIDEO]

Zobaczcie wywiady z obsadą na czerwonym dywanie.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.