Sinologia i inżynieria biomedyczna najczęściej wybierane w Krakowie

2014-08-12 08:44:01 | Kraków

Sinologia, inżynieria biomedyczna, marketing i komunikacja rynkowa to - zgodnie z wynikami rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia - kierunki najczęściej wybierane w największych krakowskich uczelniach przez tegorocznych maturzystów.

Na UJ - jak poinformował PAP przedstawiciel uczelni Maciej Rogala - na studiach stacjonarnych uczelnia przygotowała 9046 miejsc, a liczba kandydatów wyniosła 27 tys. 288. Kandydaci mogli aplikować na dowolną liczbę kierunków, jednak warunek wniesienia opłaty rekrutacyjnej 75 zł za każdą rejestrację powoduje, że większość osób dokonuje przemyślanych wyborów (większość ubiega się o przyjęcie na maksymalnie trzy kierunki, choć zdarzają się pojedyncze osoby, które dokonują rejestracji na 12 kierunków).

W tym roku najwięcej osób ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarski - 1967, na prawo - 1961 osób, oraz na psychologię - 1196 osób.

Najtrudniej było się dostać na: sinologię (15,2 osoby na miejsce), kierunek lekarsko-dentystyczny (15,1 osoby na miejsce) oraz na japonistykę (12,3 osoby na miejsce).

Oprócz nowo uruchamianej sinologii, w tegorocznej ofercie UJ pojawiło się pięć innych nowych kierunków studiów I stopnia. Spośród nich największą popularnością cieszyły się: prawo własności intelektualnej i nowych mediów (7,5 kandydata na miejsce) oraz język polski w komunikacji społecznej, specjalność: komunikacja w praktyce społecznej (2,1 kandydata na miejsce).

- Liczba kandydatów na studia stacjonarne w stosunku do poprzedniego roku pozostała na podobnym poziomie. Na studia, na które liczba kandydatów jest mniejsza niż ustalony limit przyjęć, zostały uruchomione dodatkowe nabory - podał przedstawiciel uczelni i dodał, że uczelnia obserwuje mniejsze niż w ubiegłym roku zainteresowanie studiami niestacjonarnymi.

Na studia stacjonarne I stopnia AGH przygotowała miejsca dla 6795 studentów. Kandydaci złożyli 12 tys. 714 podań.

Jak poinformował rzecznik AGH Bartosz Dembiński, maturzyści mogli aplikować na 57 kierunków studiów oferowanych przez 16 wydziałów. Wśród nich pojawiły się trzy nowości: elektronika (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), mikroelektronika w technice i medycynie (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz inżynieria ciepła (Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej).

Każdy z kandydatów w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej (85 zł) mógł wybrać jeden kierunek główny i maksymalnie cztery alternatywne. Według wyliczeń uczelni przeciętnie kandydat złożył podania na 3,25 kierunku.

W tym roku najpopularniejszymi kierunkami na AGH były: inżynieria biomedyczna (4,2 osoby na miejsce), budownictwo (4,1 osoby na miejsce), geodezja i kartografia (3,6 osoby na miejsce), inżynieria akustyczna (3,5 osoby na miejsce) oraz automatyka i robotyka (3,4 osoby na miejsce).

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego (UEK) Piotr Bednarski podał, że w tym roku na studia stacjonarne I stopnia uczelnia zarejestrowała 6136 podań - o ponad 300 więcej niż rok temu. Ogółem UEK przygotował miejsca na 20 kierunkach dla 4220 osób.

Największym zainteresowaniem na UEK cieszył się nowy kierunek - marketing i komunikacja rynkowa (6,7 kandydatów na miejsce). Maturzystów szczególnie interesowały także finanse i rachunkowość (4,9 osoby na miejsce) oraz ekonomia (3 osoby na miejsce).

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia na UEK mogli zgłosić oprócz podstawowego kierunku maksymalnie dwa inne. Jeśli zdecydowali się na więcej kierunków niż jeden, musieli dodatkowo zapłacić za rekrutację na każdy następny.

Jak podała rzecznik Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa, na rok akademicki 2014/15 uczelnia przygotowała 3436 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie siedmiu wydziałów jest 25 kierunków studiów.

Największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, o jedno miejsce ubiegało się tu blisko 5,71 kandydatów. Informatyka była również w czołówce popularności na dwóch innych wydziałach PK, na których jest prowadzona. Na Wydziale Mechanicznym na jedno miejsce na informatykę stosowaną przypadło 4,55 kandydata, a na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na informatykę było 4 kandydatów na miejsce.

W czołówce zainteresowania kandydatów były też: inżynieria biomedyczna (5,1 osób na miejsce), architektura (4 osoby), gospodarka przestrzenna (3,89), biotechnologia (3,69), automatyka i robotyka (3,41), mechanika i budowa maszyn (3,38), transport (3,15, na Wydziale Inżynierii Lądowej).

Podczas elektronicznej rekrutacji uczelnia przyjęła 8379 podań o przyjęcie na kierunek podstawowy na studiach stacjonarnych I stopnia.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: kraków studia, najpopularniejsze kierunki rekrutacja

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Inżynieria biomedyczna i budownictwo najpopularniejsze na AGH Kraków

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zakończyła rekrutację na studia stacjonarne pierwszego stopnia, na które zostanie przyjętych 6795 studentów.

Ruszyła rekrutacja na studia na UR Kraków

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w roku akademickim oferuje naukę na 26 kierunkach i 56 specjalnościach.

Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.

Dodatkowa rekrutacja na Uniwersytecie Rolniczym Kraków

Trwa rekrutacja na Uniwersytecie Rolniczym w Krakwie. Obecnie prowadzona jest dodatkowa rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Rekrutacja na UEK w Krakowie tylko do 29 lipca - uek rekrutacja studia niestacjonarne zaoczne unwersytet ekonomiczny kraków kierunki

Tylko do 29 lipca 2011 roku trwa rekrutacja na studia niestacjonarne I i II stopnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.